0
کاشت پاییزه

کاشت پاییزه:

با توجه به شروع فصل پاییز و آغاز فصل سرما در بیشتر مناطق ایران، علاقه مندان به کشت و کار و کشاورزی در جستجوی راهی هستند که کشت و کار در فصل سرما را تعطیل نکنند و پرورش سبزیجات تازه و سالم خود را متوقف نکنند، احداث گلخانه یکی از ابزار برای مقابله با سرماست ولی راه ساده تر انتخاب محصولاتی است که نسبت به سرما مقاوم باشند.

با توجه به این که محصولات مناسب برای کاشت پاییزه در سایت یکجا آورده نشده، در این قسمت 14 قلم بذر مناسب این فصل معرفی میشود.

محصولات دیگری مانند برخی سبزیجات در سایت وجود دارد که مناسب برای کاشت فصل خنک است که در توضیحات هر محصول نوشته شده ولی در این پک قرار ندارد که می توانید به سبد خرید خود اضافه کنید و همراه این پک سفارش دهید.

 

کاشت پاییزه محصولات باغ بذر 

 

هرگز برای فکر کردن به سبزیجات پاییزی زود نیست! درست در اوج تابستان که باغ شما مملو از کدو و گوجه فرنگی است، زمان آن رسیده است که فکر خود را به سمت پاییز معطوف کنید. بسیاری از سبزیجات فصل سرد، مانند سبزی ها و سبزیجات ریشه دار، باید در اواسط تا اواخر تابستان کاشته شوند تا محصول پاییزی حاصل شود. برای اطمینان از اینکه آنها قبل از اولین یخبندان در منطقه شما آماده هستند، به “روزهای رسیدن به بلوغ” روی برچسب گیاه یا بسته بذر نگاه کنید، سپس از اولین تاریخ یخبندان منطقه خود به عقب بشمارید. اگر مطمئن نیستید که چه زمانی است، با خدمات ترویج تعاونی دانشگاه محلی خود تماس بگیرید (اینجا را پیدا کنید). اضافه کردن یک هفته یا بیشتر به این تعداد نیز هوشمندانه است زیرا ساعات کمتر نور روز در پاییز به این معنی است که رشد گیاهان کندتر از تابستان است. کاشت پاییزه

 

کاشت پاییزه : در سال‌هایی که بارندگی کم است، اگر یک هفته یا بیشتر باران نباریده‌اید، باید مطمئن شوید که همه چیز نوشیدنی طولانی‌مدتی دارد. برای برخی از سبزیجات، مانند سبزیجات، باید خاک را مرطوب نگه دارید تا زمانی که منتظر جوانه زدن بذر هستید. همچنین، دوستداران فصل های خنک مانند سبزی ها در خاک گرم به خوبی جوانه نمی زنند، بنابراین سعی کنید سبزیجات بلندتر را در جایی بکارید که می توانند روی آنها سایه بزنند یا می توانید آنها را در گلدان هایی در یک نقطه سایه در باغ خود شروع کنید. بسیاری از سبزیجات پاییزی از طریق بذر به خوبی رشد می کنند، اگرچه در باغ های شمالی اگر نهال بکارید تعداد کمی از آنها در پاییز بهتر عمل می کنند.

کلم ( کاشت پاییزه )

 

کاشت پاییزه کلم پیچ حدود 60 روز طول می کشد تا بالغ شود و در انواع مختلفی از قرمز لطیف روسی گرفته تا لاسیناتوی محکم یا کلم پیچ توسکانی وجود دارد. نسبت به سرما کاملاً مقاوم است و بعد از اولین یخبندان طعم شیرین‌تری خواهد داشت. در بسیاری از مناطق، گیاهان تا زمستان به خوبی زنده می مانند و بهار آینده دوباره سبز می شوند.

تربچه  ( کاشت پاییزه )

 

تربچه ها از سریع ترین سبزیجاتی هستند که می توانید بکارید و برخی از انواع آن در عرض 3 هفته آماده می شوند. در ظروف یا تخت هایی که سبزی های تابستانی را بیرون آورده اید بکارید.

 

کاهو

کاشت پاییزه کاهو یکی از سریع ترین محصولاتی است که می توانید رشد کنید، با برگ های بچه برخی از انواع آن در حدود 3 تا 4 هفته آماده می شود. برای بهترین ترکیب سالاد از رنگ ها و بافت های مختلف، یک مخلوط یا مسکلون بکارید. کاهو در گلدان‌ها و جعبه‌های پنجره نیز به خوبی رشد می‌کند، زیرا ریشه‌های آن بسیار کم‌عمق است، اما در گرما خوشحال نمی‌شود، پس کمی بعد از ظهر به آن سایه بدهید و خاک را مرطوب نگه دارید و منتظر جوانه زدن باشید.

 

لوبیا ( کاشت پاییزه )

کاشت پاییزه لوبیا در واقع یکی از محصولاتی است که تا اواسط تابستان برای کاشت جانشینی (کاشت دانه ها هر دو هفته یکبار) عالی است. به این ترتیب، برداشت مستمری خواهید داشت. بسیاری از انواع لوبیا در حدود 2 ماه بالغ می شوند. لوبیاهای بوته ای را بکارید که کمی سریعتر از لوبیاهای قطبی بالغ می شوند که نیاز به داربست یا تکیه گاه دیگری دارند.

 

هویج

هویج یکی دیگر از گیاهان ریشه ای است که هوای خنک را دوست دارد. انواع مختلفی وجود دارد، اما به دنبال گونه های کوتوله سریع رشد کنید که در حدود 2 ماه بالغ می شوند.

 

شلغم

اگر هرگز شلغم را امتحان نکرده اید، از دست داده اید! می توانید هم از سبزی ها و هم از ریشه این سبزیجات ریشه ای استفاده کنید که بالغ شدن آن ها حدود 2 ماه طول می کشد. اگر هرگز طرفدار آن نبوده اید، برخی از انواع جدیدتر را امتحان کنید که شیرین تر هستند.

 

سبزی سرمه

کاشت پاییزه سرمه یک سبزی همه کاره برای اضافه کردن کرانچ به هم زدن سرخ کردن و پخت و پز است. بالغ شدن آن حدود 40 روز طول می کشد، بنابراین یک سبزی عالی برای چرخش سریع در باغ پاییزی شما است.

 

نخود فرنگی

نخود فرنگی که حدود 70 روز طول می کشد تا رشد کند، معمولاً یک محصول بهاره است زیرا هوای خنک را ترجیح می دهد. اما اگر کمی سایه مانند پوشش ردیفی به آنها بدهید یا آنها را در جایی که از محصولات بلندتر مانند گوجه فرنگی سایه دارند بکارید، می توانید برای دومین بار در پاییز به آنها ضربه بزنید.

 

گل کلم

گل کلم هوای خنک کاشت پاییزه را دوست دارد، بنابراین برای باغ پاییزی طبیعی است و در حدود 50 تا 55 روز بالغ می شود. بذرها را در ماه ژوئیه برای تولید نشا شروع کنید که می توان آنها را در اواخر تیرماه کاشت. یا از نهالستان های محلی برای کاشت اواسط تا اواخر تابستان نهال خریداری کنید.

بالغ شدن کلم حدود 60 روز طول می کشد، بنابراین بذرها را در اواسط تابستان بکارید و در اواخر جولای پیوند بزنید. یا نهال ها را خریداری کرده و تا اواسط تا اواخر تابستان بکارید.

آرگولا

این سبزه زود رشد با لقمه تند در کمتر از یک ماه آماده می شود. برای برداشت سریع پاییزی آن را در اواخر تابستان بکارید.

سبزی خردل

مانند بسیاری از سبزی های دیگر، سبزی خردل هم به سرما اهمیتی نمی دهد و ظرف 45 روز آماده برداشت می شود. در اواخر تابستان برای باغ پاییزی بکارید.

 

سوییس چارد

کاشت پاییزه چغندر سوئیسی حدود دو ماه طول می کشد و تا اواخر پاییز به تولید خود ادامه می دهد. این خوراکی زیبا و همه کاره، با دنده های صورتی، قرمز یا سفید رنگی روشن، به اندازه کافی برای کاشت در میان تخت گل های شما اگر فضایی در تخت باغ ندارید، زیبا است.

 

کلم بروکلی

 

بذر کلم بروکلی را می توان به طور مستقیم در آب و هوای گرم حدود 100 روز قبل از اولین یخبندان مورد انتظار کاشت. یا در مناطق سردتر کشور، بذرها را در اواسط تابستان شروع کنید و تا اواخر جولای در باغ خود بکارید.

 

مقاله: کاشت پاییزه

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0