0
نگهداری تراریوم

تراریوم ساده

تراریوم یک نوع منحصر به فرد از محوطه باغبانی داخلی است که به طور کامل یا جزئی محصور شده است. به طوری که اجازه می دهد گرما و نور در هنگام محدود کردن رطوبت وارد شود. تراریوم ها می توانند کاملاً بسته شوند تا کاملاً از دست دادن رطوبت جلوگیری کنند ، اما بیشتر اوقات تا حدی باز می مانند که باعث جریان هوا می شود. تراریوم های باز کمتر از تراریوم های بسته دچار مشکلات تراکم و بیماری های قارچی گیاه می شوند.

شما می توانید در کمتر از یک ساعت تا دو ساعت با مواد بسیار کمی تراریوم ساده بسازید و نیازی نیست که هزینه زیادی بکنید. برای صرفه جویی در هزینه ، وسایل تزیین تراریوم از فروشگاه های تخفیف دار، بازارهای فرنگی یا فروشگاه های محموله ای استفاده کنید ، جایی که می توانید ظروف شیشه ای ، شیشه ها یا حتی تنگ های ماهی قرمز واقعاً ارزان و در عین حال زیبا را پیدا کنید. از گیاهان تراریومی که استفاده خواهید کرد به طور کلی گیاهان خانگی کوچک ، گاهی اوقات انواع گل های مینیاتوری هستند که اغلب هزینه هر کدام فقط چند هزار تومان است ، بنابراین کل پروژه ، بسته به اندازه شیشه های شما ، می تواند کمتر از 100 هزارتومان ساخته شود. همچنین اگر ظرف تراریوم طراح را انتخاب کنید ، هزینه های بسیار بیشتری نیز می توانید پرداخت کنید. تراریوم ها همچنین برای افرادی که خود را در معرض چالش گیاهی قرار می دهند ، هدایای شگفت انگیز و چشمگیری هستند.

دستورالعمل ساخت تراریوم ساده


می توانید تقریباً از هر ظرف شفافی که دهان یا درپوش دارد برای ساخت تراریوم ساده استفاده کنید. بسیاری از ظروف تراریوم تخصصی وجود دارد که می توانید خریداری کنید ، اما با هر ظرف شیشه ای یا ظرفی که در دست دارید ، مثل یک ظرف بزرگ خالی ترشی یا ظرف شیشه ای می توانید تراریوم کاملا خوبی بسازید. حتی می توانید از یک ظرف پلاستیکی سنگین استفاده کنید ، اما بیشتر مردم ظاهر و احساس شیشه را ترجیح می دهند.

هر ظرفی را که انتخاب می کنید ، باید دهان آن پهن باشد. در حالی که امکان استفاده از ظرف دهان کوچک وجود دارد ، اگر دهان آن پهن باشد ، جایگذاری گیاه بسیار راحت تر است. همچنین ، به یاد داشته باشید که شما نمی خواهید گیاهان به کناره های شیشه شما برخورد کنند. هرچه کاسه گسترده تر باشد ، گل و گیاه خاک بیشتری خواهید داشت. یک ظرف بزرگتر همچنین گزینه های بیشتری برای افزودن وسایل تزیین تراریوم مانند پوسته ها ، مجسمه ها یا زیور آلات به شما می دهد.

انتخاب گیاهان برای ساخت تراریوم ساده


هنگام انتخاب گیاهان برای تراریوم ساده ، مطمئن شوید که آنها به اندازه کافی کوچک نباشند تا در شیشه شما قرار بگیرند ، ترجیحاً بدون لمس کناره ها. گیاهانی را انتخاب کنید که رطوبت ندارند ، زیرا محدود بودن یک تراریوم باعث ایجاد یک محیط مرطوب می شود. به همین دلیل ، کاکتوس ها و ساکولنت ها به طور کلی بهترین گزینه برای تراریوم هستند. این گیاهان برای ظروف کاملاً باز پر از مخلوط گلدان حاوی ماسه درشت عالی و بهترین عملکرد را دارند.

نکته : هنگام در نظر گرفتن گیاهان تراریوم ، به دنبال گیاهانی باشید که در نور کم تا متوسط رشد می کنند.

گیاهان مناسب برای تراریوم ساده


پوتوس
دراكنا
سرخس های کوچک
بامبو
خزه کلوپ
انجیر خزنده

نکاتی درباره خرید گیاهان تراریوم


بیشتر مراکز باغ ها در حال حاضر مجموعه خوبی از گیاهان مینیاتوری را ذخیره می کنند ، که گاهی اوقات در بخشی از فروشگاه حاوی لوازم جانبی گل فروشی ها وجود دارد. این گیاهان گزینه های خوبی برای ساخت تراریوم ساده ، به خصوص شیشه های کوچکتر هستند. تراریوم های بزرگتر می توانند گیاهان خانگی را که تا حدودی بزرگتر در خود جایی دهند ، اما باید از گونه های رشد سریع یا گونه هایی که برگ های بزرگی ایجاد می کنند که باعث جلوگیری از نور گیاهان کوچکتر می شود ، خودداری کنید.

لایه های زهکشی را جایگذاری کنید


برای شروع ساخت یک تراریوم ساده : ابتدا ظرف شما در پایین سوراخ های زهکشی نخواهد داشت ، بنابراین شما باید یک لایه زهکشی ایجاد کنید تا آب را از ریشه گیاهان دور نگه دارید یعنی اینکه آب در زیر ظرف جمع نشود و باعث خرابی ریشه گیاهان شود. میتوانید با یک لایه سنگ صاف شروع کنید. حداقل یک لایه سنگی 2 اینچی در پایین تراریوم قرار دهید. یک تراریوم بلند و باریک به لایه عمیق تری از سنگ های زهکشی نسبت به یک ظرف کم عمق نیاز دارد.

بعد ، با استفاده از یک قاشق یا ماله بزرگ یک لایه 4/1 به یک لایه زغال فعال 1/2 اینچی را در بالای سنگ اضافه کنید. هدف از این کار کمک به تخلیه و کنترل بوی احتمالی است.

خزه و مخلوط تراریوم را اضافه کنید


خب حالا یک لایه خزه روی سنگها و ذغال اضافه کنید. این امر باعث می شود لایه بعدی شما ، خاک گلدان ، با ذغال سنگ و سنگ مخلوط نشود ، و همچنین باعث ایجاد جذابیت بصری به تراریوم ساده شما می شود.

با یک قاشق بزرگ یا ماله کوچک ، مخلوط گلدان استریل مخصوص تراریوم را در بالای خزه ها اضافه کنید . تا آنجا که می توانید مخلوط گلدان اضافه کنید – حداقل چند اینچ. اما مطمئن شوید که سطح خاک را به اندازه کافی پایین نگه دارید تا گیاهان بدون لمس بالای تراریوم جا بیفتند.

گیاهان را برای تراریوم آماده سازی کنید


گیاهان را از گلدان های مخصوص خارج کنید. با قطع برخی از ریشه ها ، به نام هرس ریشه ، رشد گیاه خود را نیز کاهش می دهید ، که معمولاً رشد کم گیاهان در محدوده تراریوم ساده چیز خوبی است. همچنین شما می خواهید خاک اضافی را از بین ببرید.

در این مرحله ، مهم است که به طراحی تراریوم خود فکر کنید. آیا تراریوم پشت و جلو خواهد داشت؟ در این صورت ، احتمالاً می خواهید بلندترین گیاه خود را در پشت یا در وسط قرار دهید. همچنین می توانید خاک را درون تراریوم کانتور کنید تا تپه ها و غوطه هایی برای ایجاد علاقه ایجاد شود.

روش کاشت گیاهان در تراریوم


با استفاده از یک قاشق بزرگ ، یا انگشتان خود ، یک سوراخ کاشت برای هر گیاه در مخلوط خاک تراریوم ایجاد کنید. هر گیاه را در سوراخ مخصوص خود قرار دهید و به آرامی خاک را در اطراف آن را دور گیاه بریزید. اگر تراریوم شما دهانه باریکی دارد که نمی توانید دست خود را در آن قرار دهید ، می توانید از چوب های خرد کردن ، انبر یا موچین بلند برای قرار دادن گیاهان استفاده کنید و آنها را درون تراریوم ساده خود بکارید.

تزئین تراریوم (اختیاری)


اگر شما دوست دارید تراریوم ساده شما زیبا تر شود ، می توانید قسمت داخلی تراریوم را با مجسمه های کوچک یا با وسایل تزیین تراریوم ها بین گیاهان تزئین کنید. برخی از افراد دوست دارند تراریوم ها را با استفاده از درختچه های غریب مناسب به باغ های پری کوچک تبدیل کنند.

تراریوم را آبیاری کنید


با استفاده از یک بطری اسپری ، گیاهان را در تراریوم آبیاری کنید. شما نباید مخلوط تراریوم ساده خیس کنید ، فقط باید آن را مرطوب کنید. همچنین می توانید از بطری اسپری برای پاک کردن هرگونه آلودگی که به کناره های شیشه ای ظرف شما چسبیده است ، استفاده کنید و سپس می توانید آن را با روزنامه یا کاغذ روزنامه تمیز کنید.

هرگز از شیشه پاک کن در پاک تراریوم استفاده نکنید ، زیرا باعث مسمومیت گیاهان می شود.


تراریوم ساده خود را حفظ کنید


مراقبت از تراریوم ساده آسان است. هر دو هفته یکبار بررسی کنید که آیا گیاهان به آب نیاز دارند یا خیر. خاک را را تست کنید و اگر حس کردید خشک است آب را به آن اسپری کنید. از آنجا که ظرف به طور جزئی یا کاملاً محصور است ، به طور قابل توجهی بیشتر از اکثر گیاهان گلدان خانگی آب را در خود نگه می دارد.

برای دیدن تراریوم های خاص باغ بذر کلیک کنید

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0