0
۱
نگهداری گل رز رونده
Avatar

نگهداری گل رز رونده

پرورش رز رونده

گل رز رونده گونه از گل های رز زیبا هستند که متفاوت با سایر رز ها رشد می کننده و شکل و ظاهر فوق العاده خاص و خوشگلی دارند گیاه رز رونده شرایط خاص نگهداری را دارد تا خوب رشد کرده و گل دهی خوبی داشته باشد ما در این مقاله به شما نحوه صحیح نگهداری از این گونه رز های را آموزش خواهیم داد.

پرورش رز رونده

نحوه کاشت و پرورش رز رونده

گل رز رونده را می توان در گلدان و یا در باغچه حیاط یا جلوی درب خانه کاشت ولی بهترین مکان برای کشت این گیاه جایی هست که گل رز رونده جا برای رشد داشته باشد چرا که اگر خوب رسیدگی شود خیلی سریع رشد می کند.

چگونه بذر گل رز رونده را بکاریم؟

برای پرورش رز رونده ابتدا بذرها را تهیه کرده و سپس  بذر ها را در یک دستمال مرطوب  داخل نایلون قرار دهید  و پنج الی هشت هفنه در درمای دو درجه در یخجال نگهداری کنید  تا خواب بذر گل رز رونده شکسته شود هر از چندگاهی برای دستمال چند قطره اب بریزید تا بذرها خشک نشوند سپس بذر گل رز را از داخل یخجال بیرون بیاورید و اقدام پرورش رز رونده بکنید روش کشت هم به این شکل هست بذر ها را روی خاک با فاصله مناسب بچینید و سپس بر روی انها یک و نیم سانتی متر شن بریزد تا بذرها پوشیده شوند و بر روی ماسه ها آب اسپری کنید روی بذر ها حتما باید مرطوب باشد و خیس نشود.

دمای مناسب برای کشت بذر گل های رز رونده

یکی از موارد موردنیاز برای رشد بذر گل رز دمای محیط هست اگر در باغچه اقدام به کشت بکنید بهترین زمان اواخر زمستان یا اوایل بهار هست که بذر ها با دمای منطقه اقدام به جوانه زنی می کنند ولی اگر در گل دان بکارید هر فصلی می توانید اقدام به کشت بذر بکیند مناسب ترین دما برای کشت در گلدان دمای 15 الی 22 درجه هست.

مدت زمان جوانه زنی بذر های گل رز رونده

مدت زمان جوانه زنی بذر های گل رز رونده یک الی 9 هفته می باشد  بعد از جوانه زنی گیاهانی که سه الی پنج برگ دارند می توان آن ها را به سایر گل دان ها انتقال داد.

مدت زمان نورگیری رز رونده

بستگی به شرایط رز رونده دارد  اگر سه الی پنج برگ داشته باشند گلدان را کنار پنجره قرار دهید تا رز رونده خوب افتابگیری کند و اگر سن گیاه بیشتر از 3 ماه شد آنها در روز حداقل به شش ساعت افتاب نیاز دارند.

آبیاری گل رز رونده

برای پرورش رز رونده  اگر مرتب آبیاری شود گل های زیادی خواهد داد این گیاه باید در هر هفته حداقل دوبار ابیاری شود و بررسی کنید اگر خاک این گیاه مرطوب نبود اقدام به ابیاری زیاد هم بکنید مثلا هفته ای سه بار و جدا از ابیاری خیلی زیاد هم پرهیز کنید که باعث قارچی شدن گل رز رونده می شود و شاخ و برگ گیاه را اب پاشی نکنید.

کود مناسب برای گل رز رونده

برای تغذیه و پرورش رز رونده  گیاه از کود های حیوانی و کمپوست استفاده کنید کود حیوانی باید کهنه باشد تا جواب بهتری بگیرید مناسب ترین زمان برای کود دهی به گل رز رونده فصل بهار و پاییز هست و همچنین در فصل تابستان می توانید از کود های شیمیای مانند پتاس هم استفاده کنید.

هرس گل رز رونده

هر چقدر در هرس گل رز رونده بهتر عمل کنید و شاخ و برگ های قدیمی را هرس کنید شکل و شمایل گیاه بهتر خواهد شد و رشد گیاه افزایش پیدا می کند و گیاه گل های فراوانی میدهد.

ما در این مقاله به شما نحوه نگهداری و پرورش رز رونده را آموزش دادیم با رعایت نکات زیر به حرفه ای ترین باغبان گل رز تبدیل شوید.

پرورش رز رونده

مقاله پرورش رز رونده

۱ دیدگاه

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا