0
بذر بن سای چیست؟

وقتی جوان بودم، همیشه فکر می‌کردم که بونسای نوعی درخت است که، از طریق دستکاری ژنتیک، کوچک باقی می‌ماند و رشد چندانی نمی کند، در حالی که هنوز شبیه یک درخت بالغ بزرگ‌تر است. همانطور که در طول زندگی پیشرفت کردم، چیزهای بیشتری در مورد این که بونسای چیست و برای درست کردنش به چه چیزی نیاز داریم، یاد گرفتم و من با گذشت هر سال بیشتر علاقه‌مند و مجذوب شکل هنر و هنر بونسای شده‌ام.

کلمه بونسای یک عبارت ژاپنی است که به معنای “کاشت سینی” است. این نام ممکن است کمی پیش پا افتاده به نظر برسد، اما زیبایی واقعی در پشت ایده و تلاش برای کامل کردن هنر بونسای یافت می‌شود. هنر بونسای همان کاشت درختان و بوته‌ها، در انواع مختلف، در ظروف کوچک و کم‌عمق است. این کار را می توان از طریق پرورش دقیق و هرس انجام داد که گیاه به آرامی شکل می‌گیرد و دستکاری می‌شود تا ظاهر یک درخت بزرگ و بالغ را داشه باشد. درخت شکلی به خود می‌گیرد که بیشتر با نحوه رشد درخت در طبیعت همخوانی داشته باشد. پرورش یک درخت یا بوته در حال رشد به شکل مطلوب به چند سال صبر و شکیبایی نیاز خواهد داست، همراه با تمام جنبه‌های خوب فکر کردن و هر اقدام دقیق و عمدی.

هنر بونسای

هنر بونسای : گیاهان مناسب برای این کار

چندین گونه از گیاهان برای پرورش بونسای مناسب هستند، از جمله درختان مرکبات ، گیاهان یشم ، بسیاری از درختان انجیر ، برخی از درختان کاج ، درخت ارس و حتی گیاهان آشپزی مانند رزماری و ریحان ، فقط چند مورد. این گیاهان را از چند طریق می توان بدست آورد. بیشتر آنها را می توان از بذر پرورش داد، یا با ریشه زایی قلمه ها از یک گیاه در حال رشد کلون زد (نه ساده ترین مسیرها).

تولید کنندگان باتجربه بونسای اغلب گیاهان جوان را از یک پرورش دهنده خریداری می کنند. این درختان یا بوته ها هنوز ظاهر طبیعی و طبیعی خود را دارند و به پرورش دهنده اجازه می دهد تا کنترل خلاقانه و کاملی بر موضوع داشته باشد و به روش مناسب آن را پرورش داده یا هرس کند. با این حال ، برای علاقه مندان مبتدی هنر بونسای شاید ساده ترین کار خرید گیاه “از قبل پرورش داده شده” از یک فروشنده معتبر بونسای باشد.

به طور معمول، این گیاهان به طور متوسط پرورش یا اصلاح می شوند و شاید در یک گلدان به سبک بونسای وجود داشته باشد ، که اغلب با سنگ یا مجسمه های کوچک ژاپنی تزئین شده است که ارزش کلی و زیبایی درخت بونسای را بیشتر می کند. گیاهان بونسای از قبل پرورش داده شده راهی عالی برای شروع یادگیری هنر بونسای است. اگرچه گیاهان از قبل هرس شده و کمی پرورش داده شده اند ، اما پرورش دهنده همچنان می تواند هر گونه شکل منحصر به فرد دلخواه را هنگام رشد ایجاد کند. و این واقعیت که سرنوشت آینده این گیاه در هنر بونسای از قبل تعیین شده است ، می تواند به عنوان یک نقطه شروع عالی برای هر پرورش دهنده بونسای مشتاق باشد.

خرید بونسای از فروشگاه باغ بذر

هنر بونسای: گام بعدی در پرورش گیاه

بعد از انتخاب گیاه برای رشد به عنوان بونسای ، گام بعدی برای پرورش این است که تصمیم بگیرید که گیاه در کدام سبک پرورش داده شود. یکی از سبک های محبوب در هنر بونسای سبک ایستاده است ، که در آن تنه، اصلی ترین نقطه کانونی است که شاخه ها از دو طرف چپ و راست بیرون می آیند ، معمولاً متناوب و به سبک آبشار. این سبکی است که در آن پرورش دهنده درخت را به دقت شکل می دهد تا از گلدان خارج شود و به آرامی به سمت پایین زمین پایین برود. سبک های مختلفی برای انتخاب در هنر بونسای وجود دارد که هرکدام از آنها ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و مطمئناً یک پرورش دهنده در مورد سبک های مناسب نوع خاص گیاه در حال رشد استفاده خواهد کرد.

انتخاب ظرف مناسب

جنبه مهم دیگر هنر بونسای انتخاب ظرف مناسب برای رشد است. طبق سنت هنر بونسای واقعی ، ظرف باید نسبتاً پهن و کم عمق باشد. این امر باعث رشد و نمو گیاه در محیط طبیعی می شود و علاوه بر این، به پرورش دهنده امکان می دهد ریشه ها را به گونه ای قرار دهد که از نظر بصری جذاب باشد. به ریشه های یک درخت بالغ در طبیعت فکر کنید. آنها اغلب به دلیل فرسایش خاک در نزدیکی تنه قرار می گیرند.

این به درختان در حال رشد طبیعی ظاهری منحصر به فرد می بخشد ، چیزی که تولید کنندگان بونسای برای رسیدن به آن تلاش می کنند. ظرف باید آن قدر بزرگ باشد که امکان رشد کافی ریشه را داشته باشد و در صورت لزوم پس از رشد درخت ، با ظرف بزرگتر جایگزین شود. شکل و طرح یک ظرف می تواند به حس و ظاهر کلی گیاه بونسای بیفزاید ، بنابراین انتخاب ظرف نباید به راحتی انجام شود.

هنر بونسای: محیط رشد

گیاهانی که در هنر بونسای پرورش داده می شوند، می توانند انواع مختلفی از محیط رشد را تحمل کنند؛ بنابراین تحقیق در مورد نوع ایده آل خاک برای گیاه خاص در حال رشد اهمیت زیادی دارد. برخی از شرکت های تولید، گلدان مخلوط بونسای برای اهداف عمومی را به عنوان بخشی از خط تولید خود حمل می کنند. من یک زن و شوهر را امتحان کرده ام و تاکنون از نتایج راضی بوده ام. اگر پرورش دهنده در هنر بونسای تصمیم به ایجاد ترکیبی سفارشی گرفت ، چند جنبه مهم را باید به خاطر بسپارد. در بیشتر موارد ، این مخلوط باید ظرفیت نگهداری آب نسبتاً خوبی داشته باشد.

مواد آلی مانند coco-coir و کمپوست می توانند در هنر بونسای برای ایجاد مخلوطی که آب و مواد مغذی را در خود نگه می دارد، مناسب باشد تا در صورت لزوم در دسترس گیاه قرار گیرند. با این حال ، مخلوطی که آب را خیلی خوب نگه می دارد ، می تواند ناحیه ای را برای ریشه ایجاد کند که بیش از حد از آب اشباع شده و اکسیژن نداشته و باعث رشد ضعیف ریشه و احتمالاً از بین رفتن گیاه شود.

به همین دلیل، داشتن زهکشی مناسب در هماهنگی با نگهداری آب کافی کار کند، اهمیت بسیاری دارد. افزودن مواد بی اثر مانند ذرات رس پخته شده ، پرلیت ، ماسه کف یا سنگ گدازه کوچک می تواند به مخلوط سفارشی در رسیدن به قابلیت های زهکشی مناسب کمک کند. به عنوان یک قاعده کلی ، برای رشد مطلوب گیاهان بونسای باید هر دو سال یکبار خاک آن عوض شده و ریشه آنها اصلاح شود.

آبیاری و کوددهی

وقتی نوبت به آبیاری و کوددهی بونسای می رسد ، تحقیق در مورد نیازهای آبی و کودی نوع گیاه در حال رشد نیز اهمیت زیادی دارد، زیرا در هنر بونسای نیازها از بوته ای تا سایر بوته ها تفاوت بسیاری دارد. مانند اکثر کاشت های کانتینری ، بهتر است برای آبیاری منظم گیاه از یک جایگزین برای آب شیر استفاده کنید. آب تصفیه شده ، مانند آب RO (اسمز معکوس) ، یک انتخاب عالی است. اما آب باران ، در صورت وجود ، می تواند بهترین گزینه باشد.

بونسای می تواند به صورت آلی بارور شود ، اما لازم به یادآوری است که قبل از در دسترس بودن مواد مغذی ، تجزیه مواد آلی به مقداری زمان نیاز دارد. بنابراین ، ممکن است عاقلانه باشد که از قبل آن را به میکروارگانیسم ها آغشته کنید تا سرعت این روند را افزایش دهد. از مواد معدنی یا کود مصنوعی باید در نیمی از قدرتش استفاده شود زیرا ظروف موجود در بونسای بسیار کوچک هستند و نمکهای معدنی باقیمانده می توانند  در آن انباشته شوند. کودهای دانه ریز و آهسته رهش نیز یک انتخاب موثر در هنر بونسای است ، اما تولیدکننده باید احتیاط کند و از دوز بالا استفاده نکند.

ساختار اسکلتی

در هنر بونسای ،”پرورش” مناسب ساختار اسکلتی ، جایی که شکل کلی بونسای آغاز می شود ، با استفاده از سیم در موقعیت های دلخواه دستکاری می شود. هنگام استفاده از سیم برای پرورش شاخه در هنر بونسای ، ابتدا با پیچیدن سیم به اطراف و تنه مانند مار شروع کنید. از زیر شاخه مورد نظر شروع به کار کرده و سیم را به داخل یا اطراف شاخه هدایت کنید. هنگامی که شاخه در سیم پیچیده می شود ، می تواند به شکلی خم شود که در آن بماند. پس از مدتی پوست شاخه چوبی تر می شود و می توان سیم را با شاخه باقی مانده در موقعیت مورد نظر بیرون آورد.

بقیه شکل درخت بونسای از طریق هرس دقیق شاخه های کوچکتر ایجاد می شود. در طول فصل رشد ، شاخه های کوچکتر را می توانید با قیچی هرس یا با رشد نرمتر و جدیدتر ، حتی ناخن های انگشت پرورش دهنده ، اصلاح کرد. به طور معمول، توصیه می کنیم که شاخه را اصلاح کنید و نه برگها. هرس دقیق و اختصاصی به توسعه و اصلاح شکل درخت بونسای کمک می کند.

محل پرورش

در هنر بونسای ، با توجه به زمان سال و همچنین نوع گیاه ، بیشتر گیاهان بونسای را می توان در داخل و خارج از خانه پرورش داد. اغلب ، هنگام رشد در محیط داخلی ، یک پنجره آفتاب گیر برای برآوردن نیاز گیاه به نور کافی است. اما ، گاهی اوقات ، ممکن است به یک نور فلورسنت T5 نیاز باشد ، مگر اینکه نوع بونسای از انواع گلدهی یا باردهی باشد. برای اینها ، شاید یک لامپ با طیف متفاوت مانند چراغ HPS (سدیم فشار بالا) لازم باشد. هنگام پرورش بونسای در محیط داخلی ، پرورش دهنده باید تمام تلاش خود را برای تقلید و بازآفرینی محیط طبیعی که گیاه با آن سازگار است انجام دهد. انجام این کار به گیاه کمک می کند تا رشد بهینه داشته باشد.

نتیجه کار

ایجاد بونسای با رشد متوسط گیاه گیاه خانگی آسیاب بسیار متفاوت است. هنر بونسای به صبر ، فداکاری ، آینده نگری ، خلاقیت و مراقبت نیاز دارد. با این حال ، این مورد هرگز نباید شما را از تلاش و صبر کردن بترساند. هرچه زمان می گذرد و گیاه شکل می گیرد ، پرورش دهنده متوجه خواهد شد که نتیجه به دست آمده ارزش این همه تلاش را داشته است.

اینستاگرام باغ بذر

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا