0
بونسای

بونسای چیست ؟ در اصطلاح، بونسای به درخت‌هایی گفته می‌شود که در طبیعت در اندازه‌های بزرگ و چند متری وجود دارد و آنها را در جاهایی مختلفی مشاهده کرده‌اید، اما با استفاده از روش‌های خاص پرورش که بیشتر شامل هرس می‌شود این گیاهان را در اندازه خیلی کوچک‌تر نگه می‌دارند و به آن‌ها اجازه داده نمی‌شود که بیشتر رشد کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، این مقالۀ فروشگاه باغ بذر را تا انتها بخوانید.

تفاوت درختان یا گیاهان بونسای شده با سایر گیاهان


از آنجایی که بونسای در یک محیط محدود رشد می‌کند، از نظر تبادلات غذایی، با گیاهی که در باغچه یا جنگل رشد می‌کند اندکی متفاوت است. همان طور که می‌دانید، یک درخت ریشه خود را برای جذب مواد غذایی در خاک گسترش می‌دهد و شاخ و برگ آن هم با توجه به میزان مواد غذایی و نور و غیره که از محیط می‌رسد، رشد می‌کند. اندازۀ درخت تا جایی که ریشه توانایی ارسال مواد غذایی به بالا را دارد، رشد می‌کند.

اما در بونسای قضیه طوری دیگر است. میزان تبادلات ریشه و اندام هوایی در درختان و گیاهان بونسای، به پرورش دهندۀ آن بستگی دارد. بدیهی است که هر چه این میزان بیشتر باشد، بن سای بلندتر می‌شود و بر عکس و باید مواد غذایی و به صورت جداگانه به بونسای داده شود.

بونسای

طول عمر بونسای در مقایسه با گیاه معمولی

یک تفاوت دیگر بونسای با گیاه معمولی این است که طول عمر آن از گیاه معمولی بیشتر است. از آنجایی که ریشه و شاخ و برگ بونسای همواره در حال هرس شدن هستند، همواره اندام‌های جوان تولید می‌کنند. ریشه این گیاهان هم به علت کوتاه بودن قد درخت برای ارسال مواد غذایی زیاد با مشکل چندانی مواجه نمی‌شود.

شرایط نگهداری بونسای بسته به اینکه در فضای بسته (اتاق) نگهداری شود یا فضای آزاد، گونه‌ی گیاه تفاوت دارد، اگر بیرونی بود مثل نارون یا افرا یا کاج‌ها باید آن را در بیرون و اگر مثل فیکوس اپارتمانی بود باید در آپارتمان نگهداری کنید.

گیاهان سایه پسند مثل فیکوس‌ها برای اتاق‌های کم نور و درختانی مثل انواع میوه‌ها و زیتون برای اتاق‌هایی که روزانه چند ساعتی از تابش خورشید و هوای آزاد بهره‌مند می‌شوند، مناسب هستند.

درختان زیبایی مانند انواع افرا، بلوط، گل کاغذی شفلرا، کاج و انواع سوزنی برگ‌ها برای بونسای فضای آزاد بسیار مورد توجه قرار گرفته‌اند. انواع درختان میوه را هم می‌توان به بونسای تبدیل کرد: مانند بونسای انار یا بونسای سیب و پرتقال یا بونسای انگور.

اینستاگرام باغ بذر

نکته

بذرهای موجود در فروشگاه باغ بذر تماماً وارداتی و اصلاح ژنتیکی شده‌اند و خودبخود و بدون نیاز به دستکاری قابلیت بونسای شدن دارند که این کار را برای شما عزیزان بسیار راحت کرده است.

اندازه این گیاه چقدر است؟

کوچک:کمتر از 10 سانتی متر ارتفاع دارد .

متوسط :بین 10 تا 30 سانتی متر ارتفاع دارد .

بزرگ :بین 60 تا 70 سانتی متر ارتفاع دارد .

طول عمر

به دلیل کوتاهی این نوع درختان، ریشه آنها می‌تواند مواد غذایی را به تمام نقاط گیاه برساند و به  همین دلیل طول عمر بیشتری دارند .

خاک مناسب برای این نوع گیاه


در گلدان‌های بونسای بافت خاک با گلدان‌های معمولی تفاوت دارد. در چنین مواردی، زهکشی و توانایی نگهداری آب باید زیاد باشد. به طور متوسط، هر گلدان باید روزانه یک بار آبیاری ‌شود؛ بنابراین باید از زهکشی مطلوب استفاده شود. در عین حال، باید توانایی ذخیره و نگهداری آب و مواد غذایی را هم داشته باشد. به اصطلاح نباید به راحتی آبشویی شود. یک خاک خوب باید همزمان دو خصوصیت زهکشی، نگهداری آب و مواد غذایی را داشته باشد. البته توجه داشته باشید که نوع بونسای در انتخاب خاک خیلی مهم هست.

متأسفانه در موارد زیادی دیده شده است که بونسای‌های بیرونی به جای آپارتمانی فروخته می‌شود که بلافاصله بعد از بردن به منزل برگشان می‌ریزد و سپس خراب می‌شوند.

هنگام خرید این گیاهان باید به نوع آپارتمانی بودن و بیرونی بودن آن دقت نمایید.

برگ‌ها و سر شاخه‌های بونسای‌ها باید مرتب هرس شود تا رشد علفی نکند.

سم پاشی باید نسبت به نوع بونسای در زمان مناسب انجام شود.

طریقه ساخت بونسای در یک جمله کوتاه و کوچک نگه داشتن گیاه در گلدان و اجازه ندادن رشد طولی به گیاه و همچنین حالت دادن شاخه و برگ‌ها با سیم به شکل دلخواه.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0