0

باغ بذر - بذر چیست

بذر چیست؟ بذر قسمتی از گیاه است که برای تکثیر و افزایش گیاه تولید می شود تولید بذر در گیاهان به روش های مختلف انجام می پذیرد که عمده ترین نوع تولید بذر در اکثر گیاهان ابتدا گیاه اقدام به گل دهی، گرد افشانی و تولید بذر اتفاق می افتد هر گیاهی که بخواهد بذر تولید کند باید به بلوغ و یا به زبان خودمان شروع به گل دهی و فرایند بذر را تکمیل کند.

بذر - بذر چیست

روش های تولید بذر در گیاهان

برای خرید بذر روی متن کلیک کنید.

گیاهان برای تولید بذر روش های گوناگونی دارند مثلا هندوانه، بذر های گیاه هندوانه داخل میوه ان و در گوشت هندوانه در همه قسمت های آن پخش شده است و زمانی می توان از بذر آن استفاده کرد که هندوانه کاملا رسیده باشد و به صورت طبیعی و بدون استفاده از کودهای شیمیایی بزرگ شده باشد و یا بذر خربزه و یا طالبی که بذر ها در یک جا هستند در مرکز هسته آن، میوه های این نوع گیاهان بذر های زیادی تولید می کنند، و یا گیاهانی هستند تک دانه مانند زرد آلو، آلوچه سبز و غیره که دانه های تکی دارند و به هنگام رسیدن کامل امکان استفاده از آن ها هست .

بذر چیست

تمامی بذرهای گیاهان دو خاصیت دارند که عبارتند از:

بذر اصلاح شده چیست

بذر های تکثیر یافته که مانند والد خود گیاه را تولید می کنند .
بذرهایی که تعداد آنها افزایش می یابد و کشاورزان و دامداران از آن به عنوان علوفه و روغن کشی و یا در تولید مواد غذایی استفاده می شود که مثلا از بذر آفتاب گردان در روغن کشی و یا از بذر گندم در تولید آرد استفاده می شود.
تعریف بذر از نظر کشاورزان و کارشناسان کشاورزی متفاوت هست
کشاورزان به میوه های خشک بذر می گویند که می تواند یک الی چندین تخمک داشته باشد ولی از نظر کارشناسان کشاورزی بذر تخمکی رسیده است که امکان تولید گیاه را داشته باشد.

بذر در کشور ها - بذر چیست

بذرها ذخیره کشور ها

بذر چیست؟ امروزه بذرها یکی از حساس ترین ذخیره کشور ها است، کشور هایی هستند که روی بذر ها انواع آزمایشات حرفه ای و پیچیده را آزمایش می کنند تا گیاهی که از بذر تولید می شود به صورت کاملا خوب و اصلاح شده به بار آید بخاطر افزایش هزینه های کشاورزی استفاده از بذر های صلاح شده واجب هست در نتیجه شرکت های مختلفی این کار را به صورت حرفه ای انجام می دهند و برای سایر کشور ها اقدام به صادرات می کنند.

برای خرید بذر صیفی جات میتوانید بر روی آن کلیک کنید.

بذر ارگانیک - بذر چیست

بذرهای اصلاح شده

بذر های اصلاح شده که در صنعت بذر تولید می شود آن ها را طوری به بار می آورند که در مقابل کم آبی دوام داشته باشد و سریع آفات و قارچ ها نتوانند از بین ببرند و یک خاصیت حیاتی که باید داشته باشند پربار بودن بذر می باشد.

برای خرید بذر گل بر روی آن کلیک کنید.

بذر ها از اجزاء مختلفی تشکیل شده اند که عبارتند از :

پوسته :

محافظ بذر می باشد.

جنین :

یک گیاه جنین هست که یک یا دو لپه هست.

آنزیم ها و هورمون :

هورمون ها و آنزیم های داخل بذر باعث می شود که به هنگام جوانه زنی از آن ها استفاده کرده و رویش کند.

اساس حیات انسان ها در سایه بذر ها

بذر چیست؟ کلا می توان گفت ادامه حیات موجودات زنده به بذر ها ربط دارد زمانی که بذری در خاک کشت می شود و آن بذر در خاک جوانه زده و از خاک بیرون می زند و شروع به رشد و همان گیاه می شود که در هنگام کاشت آن را انتخاب کردیم باید در انتخاب بذر ها برای کشت نهایت دقت را کرد نمی شود بذری را که برای مناطق گرم سیری هست در مناطق کوهستانی و سرد سیری اقدام به کشت کرد یا بذر ی که برای دیم هست نمی توان در مناطقی که آبیاری انجام می شود کشت کرد و اگر هم کشت شود آن گیاه سودآوری و مفید نخواهد بود و در نتیجه کار کشاورزی به شکست خواهد انجامید عمده دلیل این که در کشور ما کشاورزان از کار کشاورزی ناراضی هستند عدم توجه به توصیه های کارشناسان کشاورزی در انتخاب بذر مناسب هست.

تاثیر بذرهای اصلاح شده بر کشاورزی

در بالا گفتیم که بذر نده اقتصادهای اصلاح شده تاثیر صد در صدی بر سود آوری گیاه دارد هر چقد بذر های انتخابی توسط کشاورز با آگاهی و مشاوره گرفتن از کارشناسان کشاورزی باشد این امر رونق کشاورزی را باعث می شود و در نتیجه سود آوری گیاه افزایش می یابد گیاهانی که به صورت بذر های اصلاح شده کشت شود هم پر محصول خواهد بود وهم در برابر بیماری ها مقاوم خواهد بود و باعث سودآوری خواهد شد و اقتصاد کشاورزی شکوفا خواهد شد.

بذر های اصلاح شده بر مدرن سازی کشاورزی

یکی از الزامات اصلی کشاورزی پیشرفته امروز استفاده از بذر های اصلاح شده است ، چرا که این نوع بذر ها اصل و نصب اصلی گیاه را حفظ می کنند و در نتیجه راندمان کشاورزی و سرعت تولید محصول را افزایش می دهند امروزه در صنعت تولید بذر گیاهان ، شرکت های فعال این حوزه به نسبت زمان اقدام به تولید دانه های مختلف گیاه بر حسب زمان می کنند بذرهایی که مثلا 20 سال پیش تولید شده باشد شاید تولید ان بذر ها در امروزه مقرون به صرفه نخواهد بود یا اگر هم از آن بذر ها استفاده شود به علت کم محصول بودن کشاورز ورشکست خواهد شد ، باید بذر هایی تولید کنند که امروزه به خاطر مکانیزه شده کشاورزی و استفاده از ماشین الات مختلف باید گیاهانی به بار اید که پا کوتا یا پا بلند باشد و پر محصول ، و در برابر کم ابی نهایت دوام را داشته باشد این کار ها باید طوری در شرکت ها انجام شود که گیاه رنگ و کیفیت محصول را حفظ ، رنگ و بوی میوه آن کاملا طبیعی باشد.

با این مقاله ای که در مورد بذر چیست صحبت کردیم این چنین می توان گفت که بذر از اجزا مختلفی تشکیل شده و بایدرسیده باشد تا جوانه زده و گیاه مورد نظر رویش و تولید شود سود آوری کشاورزی مستقیم با بذر انتخابی کشاورز سرو کار دارد.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا