0
انواع بونسای

انواع بونسای

انواع بونسای برای پرورش

بونسای را همه به عنوان یک درختچه های کوچک میشناسند . یکی از زیبا ترین و بینظیر ترین نوع گیاه یا بهتر است بگوییم درختچه بونسای نام دارد. بونسای قدمت زیادی در کشور های شرق آسیا دارد . در کشور هایی همچون چین، کره و بخصوص ژاپن این انواع بونسای ها را پرورش میدهند . اما این نوع نژاد گیاه فقط در کشور های آسیای شرقی پیدا میشود. باید بگویم خیر امروزه در کشور های اروپایی و آمریکایی پرورش بونسای رشد چشمگیری داشته است. در این مقاله مطالبی در مورد انواع بونسای برایتان نوشته ایم.

انواع بونسای

بونسای علاوه بر زیبایی خاصی که دارد دارای فواید بسیاری نیز هست زیرا این درختچه های کوچک همان کارایی درخت های بزرگ را دارند. از جمله

زیبایی بخشیدن

تصفیه هوای داخل منزل

ضد عفونی محیط اطراف خود

میوه دادن ( درصورت کاشت نژاد میوه دار)

سرسبزی محیط منزل و غیره…

انواع بونسای

بونسای ها مانند دیگر گیاهان انواع مختلفی دارند در این جا چند نمونه از آن ها را نام میبریم.     

برای خرید انواع بونسای آماده کلیک کنید 

این نمونه ها فقط چند بخشی از نمونه از بونسای ها میباشد. اگر شما عزیزان به بخش بونسای سایت ما مراجعه فرمایید  تمامی نمونه هارا مشاهده خواهید کرد.

بونسای در کشور ما یک پدیده خیلی نو پایی است. و حتی خیلی از افراد داخل ایران اسم بونسای به گوششان نخورده. این هم به این خاطر است که ایران در زمینه تولید بذر زیاد پیشرفته نیست. چون بذر بونسای باید اصلاح ژنتیک شود. تا قابلیت بونسای شدن را داشته باشد.

انواع بونسای

اگر دقت کرده باشید گلخانه های پرورش انواع بونسای در ایران حتی به اندازه انگشتان یک دست هم نیستند. اما در کشور های پیشرفته شروع به پرورش همچین درختچه های با ارزشی کرده اند و تا حدود خیلی زیادی هم پیشرفت کرده اند.

باغ بذر هم برای اینکه این علاقه مندان به پرورش بونسای بتوانند به این مهم دست یابند واردات بذر انواع بونسای را در دست کار خود قرار داده است و اصیل ترین بذر های اصلاح ژنتیک شده را از سراسر دنیا وارد میکند و به طور مستقیم به دست شما عزیزان میرساند.

شما دوستان هم میتوانید از امروز با علاقه شروع به پرورش این درختچه های رویایی بکنید .

پرورش انواع بونسای نیاز به آب و هوای خاصی ندارد زیرا در محیط منزل پرورش داده میشود.

شما دوستان باید موقع خرید بذر حواستان به بعضی از سود جویان باشد. چون افراد یا سایت هایی هستند که بذر هایی را با عنوان بذر بونسای به افراد میفروشند که اغلب این بذر ها یا رشد نمیکنند یا یک گیاه بی ارزش دیگر به جای بونسای رشدمیکند. پس قبل از خرید حتما حواستان به این موضوع باشد.

در این بخش ، نگاه دقیق تری به گونه های درختی خواهیم داشت که برای پرورش انواع بونسای  استفاده می شود. هر گونه درخت برای پرورش ، آموزش و مراقبت از آن شرایط خاصی دارد ، بنابراین شناسایی درخت بونسای برای مراقبت صحیح از درخت شما بسیار مهم است.

افرا ژاپنی

یکی از انواع بونسای افرا ژاپنی است که اصالتاً مربوط به ژاپن ، چین و کره است. نام گیاه شناسی خود را مدیون برگهای دستی شکل با پنج لوب نوک تیز است. مانند کف دست شما. درختان جوانتر افرا ژاپنی معمولاً دارای پوست سبز یا مایل به قرمز هستند که با افزایش سن خاکستری روشن یا قهوه ای مایل به خاکستری می شود.

گلهای زرد مایل به سبز به صورت دسته ای شکوفا می شوند و از ماه مه تا ژوئن ظاهر می شوند. آنها به دانه های افرا تبدیل می شوند که به شکل یک مهره بالدار هستند که هنگام ریزش مانند پروانه ها به زمین شناور می شوند. انواع بی شماری از افرا ژاپنی با رنگ ، شکل و اندازه های مختلف برگ وجود دارد.

درختان افرا ژاپنی به عنوان درختچه های زینتی بسیار محبوب هستند. کیوهیمه ، کاشیما ، شیشیگاشیرا و آراکاوا. انواع برگ قرمز است. شاخه های جوان در بهار دارای برگهای مایل به زرد ، نارنجی یا حتی قرمز روشن هستند. همچنین به دلیل رنگهای بسیار جذاب زرد ، نارنجی و قرمز پاییزی که پرطرفدارترین و نارنجی و قرمز است بسیار شناخته شده و محبوب است.

 

 

انواع بونسای

انواع بونسای : بونسای انار

بونسای انار یک درختچه کوچک برگریز با برگهای باریک مستطیل ، گلهای قرمز شیپوری و میوه ای قرمز و بزرگ است. آنهایی که توسط یک پرکارپ سخت پوشانده شده اند و حاوی تعداد زیادی دانه هستند که هر یک از آنها با گل مایل به قرمز قرمز پوشانده شده است. در بین انواع بونسای موجود بونسای انار فوق العاده زیباست.

پوست درختان جوان به رنگ قهوه ای مایل به خاکستری و صاف است و با افزایش سن حالت خورده و پوسته پوسته می شود. بعضی از شاخه ها خار تولید می کنند. در اصل انار بومی ایران ، ارمنستان و هند شمالی است ، اما در آسیا و کشورهای مدیترانه ای نیز بسیار گسترده است. انواع بونسای انارها به دمای گرم نیاز دارند و مقاوم به سرما نیستند. فقط در خواب زمستانی می توانند یخ زدگی جزئی را تحمل کنند. درختان انار می توانند چندین صد ساله شوند. آنها به دلیل میوه آن جزو انواع بونسای زینتی رشد می کنند. آب انار و شربت گرنادین در نوشیدنی ها و کوکتل ها معروف است و در برخی کشورها از دانه های انار به عنوان ادویه یا برای مصارف پزشکی نیز استفاده می شود.
رقم کوتوله Punica granatum ‘Nana’ با میوه های کوچکتر و شاخه های ظریف مخصوصاً برای انواع بونسای کوچک مناسب است. انواع ‘Nejikan’ به طور طبیعی یک صندوق عقب پیچیده ایجاد می کند که بسیار جذاب به نظر می رسد.

انواع بونسای

بونسای راش


بونسای راش یکی از انواع بونسای است که جنس از درختان برگریز هستند که کاملاً شبیه به هم هستند اما به هم ربطی ندارند. ممرز از خانواده درختان توس است و گربه مرغی معلق تا 30 دانه تولید می کند که دارای شاخه های برگ مانند برگ است. راش عضوی از خانواده راش است. این کپسول میوه ای چوبی خوشمزه تولید می کند که حاوی دو تا چهار مهره راش خوراکی مثلثی است.

انار برای انواع بونسای بسیار مناسب و محبوب هستند زیرا دارای تنه های زیبا ، شاخ و برگ های سبز واضح و رنگ های خوب پاییزی هستند. بعضی اوقات برگهای خشک و قهوه ای مایل به قرمز تا بهار سال آینده روی شاخه ها می مانند که منظره خاصی است. چندین گونه و رقم زیبا از هر دو ، راش وجود دارد. راش های آسیایی به طور سنتی برای انواع بونسای در ژاپن مورد استفاده قرار می گیرند و راش جزو انواع بونسای های اروپایی و همچنین ممرز شرقی (بونسای انار) بسیار محبوب در کشورهای غربی هستند. راش سفید ژاپنی انواع بونسای به خصوص با تنه سفید و نقره ای صاف زیباست در حالی که راش اروپایی (Fagus sylvatica) دارای پوستی خاکستری صاف و برگهای پهن تر است. برخی ارقام راش اروپایی با شاخ و برگ قرمز تیره ، شاخه های آویزان یا برگ های عمیق تراشیده شده وجود دارد

انواع بونسای

بونسای نارون

بونسای نارون ژاپنی جزو انواع بونسای برگریز است که بومی ژاپن ، کره و تایوان است. این می تواند به ارتفاع 30 سانتی متر (1 فوت) برسد و شکل مشخصه جارو را با یک صندوق عقب مستقیم به شاخه ها و شاخه های مختلف تبدیل کند.

پوست آن خاکستری و صاف است و شاخه های جوان ابتدا مایل به قرمز است. برگها ساده و بیضوی تا مستطیلی بیضی شکل با حاشیه های دندانه دار ، از بالا خشن و از پایین کرک است. آنها در تمام تابستان سبز تیره هستند و در پاییز به زرد ، نارنجی ، قرمز و بنفش تغییر می کنند. اندازه برگ به سرعت رشد می کند که zelkova در گلدان رشد کند. نارون جزو انواع بونسای هست که ژاپن یک بونسای کلاسیک ژاپنی و نمونه اولیه سبک جارو است ، اما می توان آن را به شکل های قائم دیگر نیز درآورد. گونه ها می توانند یخ زدگی جزئی را تحمل کنند و مراقبت از آنها آسان است.

انواع بونسای

مراقبت از بونسای برای ماگنولیا


موقعیت: مگنولیا جزئی از انواع بونسای هست که نور خورشید را ترجیح می دهد. درخت مقاوم است. فقط درصورتیکه دما به زیر -10 درجه سانتیگراد (14 درجه فارنهایت) برسد نیاز به محافظت دارد.

آبیاری: به طور منظم به درخت آبیاری کنید ، اما مطمئن شوید که خاک برای مدت زمان طولانی مرطوب نباشد.

تغذیه: هر ماه یک یا دو بار درخت را بارور کنید با استفاده از یک کود استاندارد.

هرس: درخت را می توان به صورت تهاجمی هرس کرد ، اما زمان آن مهم است (اواسط تابستان ، بعد از ریزش گلهای آن).

تعویض خاک: درخت را هر دو تا سه سال یکبار با استفاده از مخلوط استاندارد خاک مجدداً بارگذاری کنید. هنگام ساخت مجدد ، تا 20 درصد ریشه ها را بردارید.

تکثیر: جمع آوری قلمه در تابستان ساده ترین روش برای تکثیر بونسای ماگنولیا است.

انواع بونسای

بونسای وستریا

بونسای ویستریا یک درخت انگور برگریز قوی و با رشد سریع و دارای برگهای مرکب متناوب است. این بونسای جزو انواع بونسای است که در بهار گلهای معطر و مایل به آبی مایل به بنفش دسته های آویزان طولانی ایجاد می کند.

در باغچه ها اغلب برای رشد بیش از آلاچیق یا نما استفاده می شود. جنس وستریا شامل کمتر از 10 گونه است که بیشتر آنها بومی چین و ژاپن و دو گونه بومی آمریکای شمالی هستند. ارقام مختلفی با رنگ گل های مختلف مانند سفید ، صورتی و بنفش تیره وجود دارد. برای انواع بونسای رایج ترین گونه ها چینی (وستریا sinensis) و ژاپنی است که طولانی ترین خوشه های گل را تولید می کند. غلافهای دانه مخملی بلند به معنای واقعی کلمه می توانند منفجر شده و بذرهای آنها را هنگام رسیدن منجنیق کنند. غلاف و دانه های بذر سمی هستند.

انواع بونسای هایی که از بونسایهای ویستریا دارای اندازه متوسط ​​یا بزرگ هستند زیرا دسته های گل بلند برای آویزان شدن به ارتفاعی نیاز دارند. ویستریاها برای بونسای بسیار مناسب هستند اما ویژگی خاص آنها گلها است. بعد از گلدهی ، تنه و شاخه ها در زیر برگهای بلند و ساقه های در حال تکثیر پنهان می شوند و سپس گل مایع به ردیف دوم در باغ بونسای باز می گردد.

انواع بونسای

بونسای توس نقره ای

بونسای توس نقره ای جزو انواع بونسای برگریز بومی اروپا و مناطقی از آسیا است و به دلیل مشخصه پوست سفید معروف است.

از انواع بونسای هست که یک بدنه باریک که قطر آن به ندرت از 40 سانتی متر (حدود 1 فوت) می رسد ، می تواند تا 25 متر (80 فوت) ارتفاع داشته باشد. درختان جوان ابتدا پوسته ای قهوه ای طلایی دارند که بعداً سفید می شود و در پوسته های کاغذ مانند پوست می شود. روی درختان کهنسال پوست تا حدی خشن و مایل به سیاه می شود. توس دارای شکلی زیبا با شاخه های آویز انعطاف پذیر است که در باد می چرخند. برگهای آن به صورت مثلثی و حاشیه دندانه دار دو دندانه است. برگها سبز روشن تا سبز متوسط ​​هستند و در اوایل پاییز قبل از ریزش برگها زرد می شوند. در بهار گربه های ماده بالغ می شوند و گربه های نر مقدار زیادی گرده آزاد می کنند که توسط باد منتقل می شود. بذرهای بالدار کوچک در اواخر تابستان رسیده و توسط باد گسترش می یابد.

سنباده ها برای بونسای مناسب هستند ، به خصوص که در گلدان بونسای رشد خوبی می کنند و از جمله گونه های مقاوم در برابر سرما هستند ، اما بدون هیچ دلیلی باعث می شوند شاخه ها اکنون و سپس بمیرند. این می تواند یک چالش بزرگ باشد زیرا اغلب تغییر در طرح را ضروری می کند. چندین گونه و رقم توس نیز وجود دارد که می توانند برای بونسای انتخاب شوند و دارای ویژگی ها و نیازهای مشابه هستند.

انواع بونسای

بونسای پیراکانتا

پیراکانتا یک تیره از 10 گونه است. درختان یا درختچه های کوچک بومی کشورهای مدیترانه ای و مناطق معتدل آسیا هستند. آنها گیاهانی همیشه سبز برگ پهن برگ هستند که می توانند تا 6 متر رشد کنند. برگها کوچک ، اواع بونسای بیضی ، سبز تیره و براق بوده و به صورت متناوب یا به صورت خوشه رشد می کنند.

آنها حاشیه صاف یا کمی دندانه دار دارند. شاخه ها خارهای تیز و قوی دارند که می تواند باعث ایجاد زخم هایی به شدت ملتهب شود. در بهار ، گلهای کوچک کمی معطر سفید به صورت دسته ای ظاهر می شوند و توت های زرد ، نارنجی یا قرمز درخت را از اواخر تابستان تا زمستان تزئین می کنند ، اگر پرندگان آنها را بدزدند. برگ ها ، میوه ها و دانه ها حاوی سیانید هیدروژن هستند و بنابراین برای انسان تلخ و کمی سمی هستند.

از گل آتشین اغلب به عنوان انواع بونسای های زینتی یا پرچین استفاده می شود. برای بونسای و همچنین برای مبتدیان بسیار مناسب است ، زیرا با اراده از چوب قدیمی جوانه زده و به هرس و پیرایش پاسخ خوبی می دهد. گونه های آسیایی ، خار خزه برگ باریک (پیراکانتا) و گونه های اروپایی (پیراکانتا) اغلب برای انواع بونسای استفاده می شود و چندین رقم خوب با رنگ های مختلف میوه وجود دارد.

انواع بونسای

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0