0
پیچک بوستون

نام علمی گیاه پیچک بوستون Parthenocissus Tricuspidata ​ است. گیاه موچسب بوستون از دسته گیاهان گلدهنده در خانواده تاک است. این گیاه بومی مناطق غربی آسیا، چین و ژاپن و یک برگ ریز رونده چوبی است و می تواند تا 30 متر رشد کند. با چسباندن شاخه های بیشمار ریز و کوچک خود همچون پیچک به دیوارها می چسبد.

خصوصیات ظاهری پیچک بوستون

برگهای گیاه موچسب ساده، شبیه به پنجه است و سه لُب دارد و گهگاه با پنج لُب که لُب ها عمیق بوده که با معمولا سه کاسبرگ هستند. محدودۀ طول برگ ها بین 5 تا 25 سانتی متر است و برگچه میانی ‌تخم‌مرغی و برگچه‌های کناری تخم‌مرغی پهن مورب، در بخشی ساده و تخم‌مرغی پهن است. برگ های پیچک بوستون در پائیز به رنگ قرمز تیره می‌شوند و جلوه بسیار زیبایی به دیوارها می‌دهند. برگ ها در این گیاه به شکل برگ های درخت انگور و به رنگ سبز روشن در فصل رویش هستند.

برای خرید بذر میتوانید بر روی آن کلیک کنید.

گل های این گیاه نامعلوم و جزئی هستند و رنگشان متمایل به سبز است. گلهای این گیاه در خوشه ها نمایان می‌شوند. پیچک بوستون میوه های انگور مانند کوچکی به رنگ آبی تیره به طول 5 تا 10 میلی متر دارد. 

این گیاه به سرعت رشد می کند و گلهایش در اوایل تابستان ظاهر می شوند و پرندگان میوه هایش را می خورند.

پیچک بوستون

شرایط محیط رشد

 پیچک بوستون بیشتر به عنوان گیاه زینتی بالا رونده پرورش داده می شود و همزمان با رشد خود حالت پوششی زیبایی برای ساختمان ایجاد می کند. استفاده از این گیاه کاملاً اقتصادی و مهم است زیرا با سایه دهی دیوارها در طول تابستان می تواند هزینه های تولید سرما در خانه را کاهش دهد و از این لحاظ صرفه اقتصادی دارد. 

گیاه رونده روی فنس

پیچک بوستون برای رشد به مکان سایه آفتاب احتیاج دارد و حداقل دمایی که می تواند تحمل کند، 15- درجه سانتی گراد است.

برای خرید بذر گل میتوانید بر روی آن کلیک کنید.

این گیاه به آبیاری متوسط نیاز دارد و نیم سایه، نیم افتاب را بر سایر نورها ترجیح می‌دهند .گیاه را از معرض تابش مستقیم اشعه آفتاب دور نگهدارید .

حداقل درجه حرارت بهینه برای این گیاه در زمستان 13 درجه سانتیگراد است. درجه حرارت طبیعی اتاق در تابستان برای رشد این گیاه کافی است. بهتر است اجازه دهید که سطح خاک گلدان در فاصله بین دو آبیاری خشک شود، گیاه را بیش از حد آبیاری نکنید. دو بار آبیاری در هفته در تابستان و هر دو هفته یکبار در زمستان برای آن کافی است. هفته‌ای دو بار غبار پاشی در طول سال برای آن لازم است.

اینستاگرام باغ بذر

نگهداری از پیچک بوستون 

در فصول رشد (بهار و تابستان) گیاه پیچک بوستون را هر دو هفته یکبار با کودهای شیمیایی مخصوص گیاهان زینتی طبق دستور تغذیه مصنوعی کنید. خاک باغچه و کمپوست. نگهداری از این گیاه کار سختی نیست. در مقابل سرما مقاوم است و فقط به آب زیادی نیاز دارد و بهتر است بدانید که به دور از نور مستقیم آفتاب هم می تواند رشد کند.

موچسب گیاهی وحشی و کم توقع است! اما تغذیه مصنوعی با مواد غذایی کمکی بر شاداب بودن گیاه تاثیر می گذارد، توجه داشته باشید که مواد غذایی را باید فقط در فصل رشد همراه با آب آبیاری به خاک اضافه کنید.

کاربردهای گیاه پیچک بوستون

 بهترین استفاده ای که از پیچک بوستون می توانید بکنید به عنوان گیاه بالا رونده روی دیوارهای آجری است و روی داربست های بزرگ، فنس ها یا اطراف درخت های بزرگ نیز پوشش خوبی ایجاد کرده و نمای بسیار زیبایی به آن محیط می دهد. علاوه بر این، امکان دارد به عنوان پوشش زمین نیز برای کنترل فرسایش آن استفاده شود.

آفات گیاه پیچک بوستون و نحوه مبارزه با آن

 حشره یا آفت جدی این گیاه را تهدید نمی کند. کپک، لکه برگی، شانکر نیز ممکن است در این گیاه ایجاد شود. در برخی موارد، امکان دارد موچسب در اطراف ناحیه رشدی خود بدون برنامه ریزی قبلی رشد کند و حالت هرز به خود بگیرد.

بیشتر بخوانید:آشنایی با بذر میوه فیسالیس

نحوه تکثیر گیاه

قلمه زدن پیچک بوستون

 برای تکثیر پیچک بوستون با قلمه نیمه خشبی در تابستان و قلمه خشبی در اوایل بهار اقدام می کنند. از پیوند نیز روز پایه های بذری برای تکثیر ارقام دلخواه استفاده می شود. گلدانهای با کاشت گروهی محل جالبی برای مقایسه شکل و رنگ و اندازه برگهای گیاهان هستند.

روش تکثیر پیچک بوستون از طریق بذر

بذر موچسب بوستون برای جوانه زنی به سرمادهی مرطوب ۱ تا ۲ ماهه در دمای یخچال ( ۴ درجه سانتیگراد ) نیاز دارد. بذرها را در پیت ماس مرطوب شده قرار دهید و به مدت ۳۰ الی ۶۰ روز در یخچال نگه دارید. در طول این مدت بهتر است بستر کاشت را مرطوب نگه دارید. پس از سپری شدن این مدت زمان یک سینی نشا یا گلدان را با خاک گلدان و کمپوست پر کنید.

بذر را در وسط گلدان بگذارید و با نوک انگشت آن را در خاک فشار دهید. سپس یک لایه نازک خاک (در حد 2 میلی متر) روی بذر بریزید و سپس خاک را مرطوب کنید. گلدان را باید در یک مکان دور از نور مستقیم خورشید قرار دهید. دمای مناسب برای جوانه زنی بذر پیچک بوستون بین 15 تا 20 درجه سانتی‌گراد است. توجه داشته باشید که به هیچ عنوان دما نباید از 25 درجه بیشتر شود، زیرا بذر وارد خواب ثانویه می‌شود و جوانه نمی‌زند. 

نهال را بعد از رفع سرما می‌توانید به زمین منتقل کنید. فاصله کاشت بین نهال های پیچک بوستون را 45 تا 60 سانتی متر در نظر بگیرید.

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0