0
نگهداری بونسای

نگهداری از بونسای شما

نگهداری بونسای : بونسای هنر ژاپنی پرورش درختان زیبا و مینیاتوری است. تقریباً هر نوع درخت یا گیاهی می تواند یک بونسای باشد، با مراقبت و تکنیک های آرایش مناسب. نکته مهمی که باید به خاطر داشته باشید این است که یک بونسای یک درخت است و نیازهای یک درخت را دارد. درختان به مراقبت شما پاسخ می دهند و با توجه شما رشد می کنند!

دستورالعمل های مراقبت ویژه برای بونسای داخلی

یک تصور غلط رایج در مورد درختان بونسای این است که آنها باید در داخل خانه نگهداری شوند. بیشتر بونسای ها باید در فضای باز قرار گیرند، جایی که در معرض چهار فصل طبیعی هستند، درست مانند درختان معمولی. فقط گیاهان گرمسیری و نیمه گرمسیری می توانند در محیط های سرپوشیده که درجه حرارت بالا و پایدار در طول سال است زنده بمانند.

 

برای دیدن نمونه های بونسای فروشگاه کلیک کنید 

راهنمای مراقبت عمومی

محل:
بونسای به نور مستقیم خورشید نیاز دارد که از آن غذای خود را درست می کند. فقدان آفتاب مستقیم به آنها آسیب می رساند و باعث ضعف شاخ و برگ و مشکلات دیگر می شود. آنها دوست دارند روزانه 5-6 ساعت نور خورشید را دریافت کنند، چه در داخل و چه در خارج. همه بونسای‌ها دوست دارند در ماه‌های گرم‌تر (اردیبهشت-سپتامبر) در خارج از خانه باشند، اگرچه گونه‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند در تمام طول سال در داخل خانه نگهداری شوند. به یاد داشته باشید که هر چه بونسای شما نور خورشید و گرمای بیشتری دریافت کند، بیشتر اوقات به آب نیاز خواهد داشت.

 

کدام بونسای برای نگهداری داخل خانه بهتر است؟

چندین درخت گرمسیری و نیمه گرمسیری وجود دارد که می توانید در داخل خانه پرورش دهید. رایج ترین و راحت ترین مراقبت از آن فیکوس بونسای است. فیکوس رطوبت کم را تحمل می کند و بسیار انعطاف پذیر است و برای مبتدیان گزینه ای عالی است.

دیگر بونسای های داخلی محبوب عبارتند از یشم کوتوله، چای فوکین (کارمونا)، چتر هاوایی (شفلرا)، و آلو شیرین (Sageretia). اگر یکی از این درختان را انتخاب کنید و به درستی از آن مراقبت کنید، بونسای شما در داخل خانه رشد خواهد کرد.

نگهداری بونسای
درختان بونسای داخلی؛ نارون چینی، کارمونا و فیکوس

چرا نمی توانم بونسای معتدل، غیر گرمسیری را در داخل خانه نگه دارم؟

همانطور که در بالا گفته شد، درختان معتدل در زمستان به یک دوره خواب نیاز دارند. در این دوره از خواب، چرخه رشد سالانه به پایان می رسد و درخت برای چرخه بعدی که دوباره در اوایل بهار شروع می شود، آماده می شود. زمانی که درجه حرارت و شدت نور به تدریج در طی چند هفته کاهش می یابد، درخت خوابیده می شود، که وقتی درختان معتدل را در داخل خانه نگهداری می کنید این اتفاق نمی افتد. درختان گرمسیری و نیمه گرمسیری نیازی به این دوره خواب ندارند.

 

مراقبت از درخت بونسای داخلی

مراقبت از بونسای داخلی با گیاهان معمولی گلدانی متفاوت است. دلیل اصلی این است که درختان بونسای در گلدان های کوچک کاشته می شوند و بنابراین ذخیره سازی محدودی برای مواد مغذی و آب دارند. مهمتر از آن، درختان استوایی به دریافت نور زیاد و رطوبت زیاد عادت دارند، آب و هوای که تکثیر آن در داخل خانه چالش برانگیز است.

نگهداری ویژه از گونه های بونسای داخلی:

 

1. نور

مشکل اصلی نگهداری درخت بونسای استوایی در داخل خانه این است که شدت نور بسیار کمتر از فضای باز است. درختان اگر نور کافی دریافت نکنند فوراً نمی میرند، اما رشد آنها به مرور زمان کاهش می یابد و گیاه را ضعیف می کند. به همین دلیل است که هنگام کاشت بونسای در داخل خانه بسیار توصیه می شود که بونسای خود را در مکانی روشن، ترجیحاً مستقیماً در مقابل پنجره ای رو به جنوب قرار دهید.
حتی زمانی که پنجره ای رو به جنوب دارید، شدت نور ممکن است همچنان بسیار کم باشد. می توانید این کمبود نور را با نور مصنوعی برای کمک به درخت خود تکمیل کنید. برای مثال، می‌توانید از نورهای فلورسنت با طیف‌های تابشی سازگار با رشد یا نور دیود ساطع کننده نور برای حدود 10 ساعت در روز استفاده کنید. درباره Placement بیشتر بخوانید.

2. رطوبت

یکی دیگر از مسائل مربوط به نگهداری درخت بونسای در داخل خانه این است که درخت به رطوبت نسبتاً بالایی نیاز دارد، بسیار بیشتر از شرایط خانه شما، به خصوص با گرمایش یا تهویه مطبوع. می توانید رطوبت را در نزدیکی درخت بونسای خود با قرار دادن آن در سینی رطوبت پر از آب و چند بار در روز مه پاشی درخت خود افزایش دهید. همچنین می توانید با باز کردن پنجره در طول روز هوا را از بیرون به گردش درآورید.

3. آبیاری و کود دهی

مهم‌ترین قانون این است که هرگز به صورت روتین آبیاری نکنید. برچسب چسبیده به درخت بونسای خود را نادیده بگیرید که نشان می دهد باید هر x روز یک بار آبیاری کنید. بهترین روش این است که درخت و خاک آن را زیر نظر داشته باشید و فقط در صورت نیاز آبیاری کنید. لطفاً صفحات آبیاری و کوددهی را برای اطلاعات دقیق بخوانید.

4. دما

گونه های درختان گرمسیری در طول سال به دمای نسبتاً بالایی نیاز دارند، مشابه دمای اتاق استاندارد اتاق نشیمن شما.
درختان بونسای نیمه گرمسیری می توانند تا حدودی دماهای پایین تری را تحمل کنند و به طور کلی زمانی رشد می کنند که از فصل زمستان با دمای بسیار پایین تر از دمای استاندارد اتاق لذت ببرند.

به طور خلاصه، مطمئن شوید که گونه های درخت مناسب را انتخاب کرده و دستورالعمل های مراقبت ویژه برای درختان داخلی را در نظر بگیرید و بونسای شما به خوبی  نگهداری میشود !

 

اینستاگرام باغ بذر را دنبال کنید 

مقاله : نگهداری بونسای

ارسال یک دیدگاه

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0

بالا